Endokrinológia
Fogászat
Bőrgyógyászat
Allergológia
Kardiológia
Reumatológia
Radiológia
Ortopédia
Gasztroenterológia
Üzemorvos
Laboratóriumi vizsgálatok
Neurológia
Dietetika
Mammogáfia
Emlő ultrahang
Hasi ultrahang
Pajzsmirigy ultrahang
Csontsűrűség szűrés
Endokrinológia magánrendelés
Endokrinológiai Központ: komplex endokrinológiai vizsgálat
Mivel foglalkozik az endokrinológia?
Az endokrinológia a belső-elválasztású, hormont termelő mirigyek (agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigy, a mellékvese, a petefészek, a herék, illetve a hasnyálmirigy) betegségeivel foglalkozik.
A hormonrendszer – endokrin rendszer – termeli azokat a hormonokat, amelyek biztosítják az összehangolt információáramlást véráramlás útján az egyes szervek között, szabályozva szervezetünk élettani folyamatait, biztosítva a homeosztázist.
Az endokrin rendszerben bekövetkező zavar (csökkent vagy megemelkedett hormontermelés) számos, változatos problémát okozhat.
Komplexitásából fakadóan egy-egy panasz hátterében összetett, több szervet is érintő működészavar egyidejűleg is jelen lehet.
Leggyakoribb nemtől független (nőket és férfiakat egyaránt érintő) endokrinológiai működészavar a cukorbetegség, illetve a pajzsmirigy problémák, melyet rendben a mellékpajzsmirigy és agyalapi mirigy betegségek követnek.
Dr. Soós Zsuzsanna
Belgyógyászat – Endokrinológia - Diabetológia magánrendelés
Mikor forduljunk Endokrinológushoz?
1. Pajzsmirigyműködési zavarok
A pajzsmirigy a nyak elülső részén található, élettani feladata a pajzsmirigyhormon termelése (T4, T3), mely alapvetően a szervezet anyagcsere folyamatait szabályozzák, de szerepet játszanak a növekedésben, a szexuális- és az agyi működésben is. Egyetlen belső elválasztású mirigyünk, melynek esszenciális nyomeleme a jód és szelén.Ha a T4, T3 mennyisége lecsökken alulműködést, míg megemelkedése túlműködést eredményezhet.
Alulműködés tünetei (hypothyreosis):
Túlműködés tünetei (hyperthyreosis):
2. Mellékpajzsmirigy működési zavarok
A mellékpajzsmirigy szintén a nyak elülső felszínén, a pajzsmirigy mögött helyezkedik el. Fő feladata a szervezet kálcium háztartásának szabályozása a csontokon, vesén és D- vitaminon keresztül.Alulműködés tünetei (hypoparathyreosis):
Túlműködés tünetei (hyperparatyhreosis):
3. Diabetológia
A diabetológia a cukorháztartás zavaraival, illetve megelőzésével (életmódtanácsadás), a már manifeszt cukorbetegség kezelésével (beleértve legkorszerűbb gyógyszeres- illetve inzulin kezelést), valamint krónikus szövődményeinek megelőzésével, progresszió lassításával (bőrbetegségek, látásromlás, végtagkárosodás, vesekárosodás, idegkárosodás stb.) foglalkozik.Típusai:
Milyen esetekben érdemes diabetológushoz fordulni?
·Kimerültség, fáradság, szédülés, testsúlyingadozás
·Meddőségi problémák
·Állandó szomjúság
·Jó étvágy mellett indokolatlan fogyás
·Gyakori vizeletürítés
·Homályos látás
·Acetonszagú lehelet
·Visszatérő gombás fertőzések
·Lassú sebgyógyulás
·Szexuális működészavarok
4. Hiperprolaktinémia
A prolaktin nevű hormont az agyalapi mirigy (hipofízis) termeli és legfontosabb feladata szülés után az emlők tejtermelésének elősegítése.A hiperprolaktinémia, azaz az emelkedett prolaktinszint tünetei:
Nőknél:
Férfiaknál:
A magas prolaktinszint mögött számos tényező és betegség állhat (máj és vesebetegség, pajzsmirigy alulműködés, fejsérülés, egyes gyógyszerek, PCOS stb.), ezért alapos kivizsgálást és gyógyszeres kezelést igényel.
5. Növekedési hormon
A növekedési hormont az agyalapi mirigy (hipofízis) termeli és legfontosabb feladta gyermekkorban a lineáris növekedés és izomtömeg építés, felnőttkorban pedig izomtömeg fenntartás, de közvetve részt vesz a cukor háztartásban. Felnőttkorban túlműködéssel járó formája az acromegalia, melynek tünetei:6. Mellékvesekéreg betegségei
A vese felső csúcsán elhelyezkedő mellékvesekéreg hormonjai az úgynevezett szteroidok, melyek összetett működésük révén hozzájárul az anyagcsere (kortizol), a nemi szervek (androgének) és a vízháztartás (aldoszteron) megfelelő működésükhöz. Alul- vagy túlműködés érinthet csak egy szabályozási utat, de érintheti egyidejűleg mindhármat is.Vízháztartást érintő túlműködés (hyperaldosteronizmus) tünetei:
Mellékvesekéreg alulműködés (Addison-kór) tünetei:
Mellékvesekéreg túlműködés (Cuching-kór) tünetei:
A fenti panaszok esetén Dr. Soós Zsuzsanna belgyógyász-endokrinológus-diabetológus szakorvos szeretettel várja Önt a Medconnexusban!
Nőgyógyászati endokrinológiai panaszok
Dr. Szarka András PhD
Nőgyógyász-endokrinológus magánrendelés
PCOS
A policisztás ovárium szindróma (PCOS vagy PCO- szindróma) a szülőképes korú nők körében a leggyakoribb hormonális rendellenesség, mely a petefészek mellett több szervet is érinthet és a nőgyógyászati panaszok mellett az egész hormonháztartást befolyásolja. A PCOS általában magas tesztoszteron szinttel jár, leggyakoribb tünetei:
Mivel policisztás ovárium szindróma hátterében az esetek többségében inzulinrezisztencia mutatható ki, emiatt komplex kivizsgálásra van szükség.
Meddőség
Orvosi értelemben akkor beszélünk meddőségről, ha egy éven át történő rendszeres, védekezés nélküli házasélet ellenére sem jön létre a terhesség.Fontos, hogy meddőség esetén a pár mindkét tagját ki kell vizsgálni. A nőknél a nőgyógyászati fizikális és képalkotó vizsgálatot laboratóriumi vizsgálatokkal egészítjük ki. A meddőség mögött gyakori ok az elégtelen peteérés, a petevezeték elzáródás vagy a policisztás ovárium szindróma (PCOS).
Ismételt vetélések esetében is endokrinológiai kivizsgálás indokolt.
Inzulinrezisztencia
Inzulinrezisztencia (IR) esetén a hasnyálmirigy több inzulint termel, hogy segítse a glükózt beépülését a sejtekbe. A fokozott inzulintermelés következtében a sejtek idővel kifáradnak, ami cukorháztartás zavaraihoz vezethet.A folyamatosan magas inzulinszint zavarja a petefészkek megfelelő működését, hormonális egyensúlyzavart idézhet elő, rontja a petesejtek érését, felborítja az egészséges menstruációs ciklust, és ezáltal nehezíti a teherbeesést.
Az inzulinrezisztencia kezelése általában életmódterápiával történik, ám komolyabb esetben szükség lehet gyógyszeres kezelésre is.
Mikor forduljunk endokrinológushoz panaszmentesség esetén?
✔ Gyermekvállalás előtt a pajzsmirigy működésének felderítése céljából, a teherbeesés
esélyének növelése és a spontán vetélés esélyének csökkentése érdekében
✔ D-vitaminszint mérése, optimalizálása érdekében
✔ Változó kor idején a csontok állapotának felmérése, a csontritkulás megakadályozása
érdekében
✔ A családban előforduló hormonális eredetű betegségek esetén, azok kizárása
céljából (pl. pajzsmirigy betegség, cukorbetegség, csontritkulás)
✔ A megszokott testsúly változásakor (A nehezen magyarázható elhízás, fogyás tünetei
hátterében pajzsmirigy alulműködés vagy túlműködés állhat)
✔ Általános tünetek, mint a fáradékonyság, idegesség, hangulatingadozás,
száraz/pattanásos bőr, izzadékonyság, szívdobogás, alvászavar, hasmenés, idült
székrekedés, menstruációs zavar esetén (A hátterében a hormonális rendszer zavara
állhat fenn)
Az endokrinológiai vizsgálat menete
A Medconnexus Medical Centerben minden szükséges eszköz és szakrendelés helyben biztosított, így a komplex endokrinológiai kivizsgálásra és kezelésre van lehetőség:
Az időben végzett kivizsgálásnak köszönhetően számos rendellenesség kezelése időben megkezdhető, így súlyosabb következmények elkerülhetők.
Endokrinológiai vizsgálat helye:
Endokrinológiai Központ komplex endokrinológiai kivizsgálással Budapest, 18. kerületben, a Medconnexus Medical Centerben