Endokrinológia
Fogászat
Bőrgyógyászat
Allergológia
Kardiológia
Reumatológia
Radiológia
Ortopédia
Gasztroenterológia
Üzemorvos
Laboratóriumi vizsgálatok
Neurológia
Dietetika
Mammogáfia
Emlő ultrahang
Hasi ultrahang
Pajzsmirigy ultrahang
Csontsűrűség szűrés
Felnőtt diabetológiai magánrendelés
Dr Soós Zsuzsanna
Belgyógyászat – Endokrinológia - Diabetológia magánrendelés
A diabetológus szakorvos felméri a cukorbetegség rizikófaktorait, a diabétesz szűrés során
diagnosztizálja a betegséget, beállítja a kezelést, és rendszeres kontrollal nyomon követi a
pácienseket.
A diabetológia a cukorháztartás zavaraival, illetve megelőzésével (életmódtanácsadás), a
már kialakult cukorbetegség kezelésével (beleértve legkorszerűbb gyógyszeres- illetve
inzulin kezelést), valamint krónikus szövődményeinek megelőzésével, progresszió
lassításával (bőrbetegségek, látásromlás, végtagkárosodás, vesekárosodás, idegkárosodás
stb.) foglalkozik.
Milyen esetekben érdemes diabetológushoz fordulni?
·meddőségi problémák
·állandó szomjúság
·jó étvágy mellett indokolatlan fogyás
·gyakori vizeletürítés
·homályos látás
·acetonszagú lehelet
·visszatérő gombás fertőzések
·lassú sebgyógyulás
·szexuális működészavarok
A cukorbetegség típusai
A cukorbetegség olyan szénhidrát-anyagcserezavar, amelyben az inzulin hormon nem termelődik vagy nem hasznosul sejtszinten, mely elengedhetetlen feltétele a cukor sejtekbe történő bejuttatásához. Enélkül a vércukorszint drámaian megemelkedik, miközben a sejtek cukorra éheznek.
1-es típusú cukorbetegség
Az 1-es típusú cukorbetegség(inzulinfüggő diabetes) olyan autoimmun betegség, amely érinti egyaránt nőket és férfiakat. A szervezet "megtámadja" a hasnyálmirigyben lévő inzulintermelő sejteket, ami a sejtek pusztulásához vezet, ezáltal eredményezve abszolút inzulinhiányt. Kezelés alappillére az inzulinterápia.Autoimmun eredet lévén nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel (inzulin) és életmóddal kordában tartható, szövődményei megelőzhetők, illetve lassíthatók.
6 év alatti kisgyermekeknél sem ritka, de többségében 10–16 és 24-35 éves kor között alakul ki.
Prediabétesz
A prediabétesz a kettes típusú cukorbetegséget megelőző, még visszafordítható állapot: ilyenkor a vércukorszint magasabb az átlagosnál, de a cukorbetegség diagnózisa még nem állítható fel.A prediabétesz egy összefoglaló kifejezés, amelybe az inzulinrezisztencia (IR), az emelkedett éhomi vércukorszint (IFG) és a lecsökkent glükóztolerancia (IGT) tartoznak bele. A prediabétesz kezelésének célja a manifeszt cukorbetegség megelőzése.
2-es típusú cukorbetegség
Korunk civilizációs betegségének tekinthetjük. Az elhízottak, túlsúlyosak körében drámain magas az előfordulási aránya, mind a férfiakat, mind a nőket érinti, leggyakrabban 30. életév után jelentkezik. Veszélye abban rejlik, hogy gyakran tünetmentesen évekig rejtve marad, miközben a súlyos szövődmények már kialakulnak (érelmeszesedés, szívinfarktus, stroke, veseelégtelenség, szemészeti probléma), éppen ezért kiszűrése rendkívül fontos feladatunk. A 2-es típusú cukorbetegség esetében a szervezet bár termel inzulint, inzulinrezisztencia miatt (sejtek felszínén lévő receptor hibás működése révén) mégsem tudja kifejteni vércukor- csökkentő hatását. Kezelése éppen ezért súlyosságtól függően életmódterápiával (cukorbeteg diéta, mozgás), korszerű gyógyszeres kezeléssel, esetleg inzulinnal kombinálva visszaszorítható.Terhességi diabetesz
A terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz), illetve a vele járó magas vércukorszint a terhesség során jelentkezik, enyhe tünetekkel, vagy akár tünetmentesen, általában a második vagy a harmadik trimeszterben. Terhességi diabéteszről abban az esetben beszélünk, ha a terhesség előtt nem állt fent cukorbetegség és a szülés után ez az állapot megszűnik.A betegség oka a várandósság alatt megnövekedett inzulinigény, mely általában azoknál a kismamáknál okoz problémát, akik mozgásszegény életmódot folytatnak, súlyfelesleggel küzdenek, elmúltak 40 évesek vagy genetikailag hajlamosak a cukorbetegség kialakulására. A terhességi diabétesz – mely terhességi cukorbeteg diéta segítségével jól karbantartható –a terhesség után megszűnik, ám mivel növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázat, mindenképpen szükséges szülést követően is rendszeres diabetológiai kontroll.
A diabetológiai vizsgálat menete
1. Anamnézis felvétel2. Diagnosztikus lépések: laboratóriumi vizsgálat, hasi ultrahang, nyaki erek ultrahangvizsgálata, pajzsmirigyultrahang.
3. Kezelési terv felálltás, életmód tanácsadás.
4. Rendszeres kontroll: gyógyulás nyomon követés, kezelési terv szükség szerinti módosítása, szövődmények megelőzése, vagy időben történő észlelése, progresszió megállítása, kezelése.
Diabetológiai vizsgálat Budapest, 18. kerületben, a Medconnexus Medical Centerben